Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji cementu. Nakłady inwestycyjne sięgające 10 mld zł sprawiły, że zakłady cementowe w Polsce należą do najlepszych w Europie – o tym przekonuje Stowarzyszenie Producentów Cementu.
Polska w czołówce branży cementowej w Europie
Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, przypomniał podczas spotkania z okazji 25-lecia działalności SPC, że Polska jest krajem posiadającym najbardziej nowoczesny przemysł cementowy w Europie. – Wskaźnik zużycia energii do wyprodukowania tony cementu wynosi dla Europy 100 kWh, a dla Polski 90 kWh – powiedział i dodał, że to dzięki procesowi prywatyzacyjnemu i przeprowadzonym inwestycjom branży cementowej udało się wypracować taki wynik.
Marcelo Catala, prezes zarządu CEMEX Polska i członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu, przypomniał, że pięć lat dzielących nas od 2020 roku to bardzo ważny, strategiczny czas dla Polski. – Musimy zapewnić, że pomagamy budować lepszą Polskę. Jako producenci cementu mamy duże pole do działania w zakresie jakości cementu – wspomniał Marcelo Catala.
Prezes CEMEX Polska dodał, że dużym polem do popisu jest również kwestia zrównoważonego wzrostu oraz oszczędności energii. – Wszystkiego jednak nie będzie się dało zastąpić alternatywnymi źródłami energii – zastrzegł.
Szanse na dalszy rozwój
Jego zdaniem ważne jest, by zniknęły wszelkie ograniczenia prawne, które osłabiają pozycję producentów cementu w Polsce wobec konkurencji ze wschodu i zachodu jeżeli chodzi o emisję CO2 oraz o zużycie energii elektrycznej.
– Ciąży na nas, jako stowarzyszeniu, mediach i organizacjach pewna odpowiedzialność. Jeżeli będziemy w stanie udowodnić nasz wkład w przemysł i gospodarkę, to w kolejnych latach również będziemy odgrywać dużą rolę – oznajmił szef CEMEX Polska.
Okazuje się, że do 2020 roku przewiduje się wzrosty konsumpcji cementu, co będzie związane z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. GDDKiA zapowiedziała kilka miesięcy temu, że ponad 800 km dróg w ramach nowego programu budowy dróg powstanie w technologii betonowej, która wykorzystuje cement. Znaczący wkład w rozwój branży cementowej będzie miało również budownictwo kubaturowe i energetyka.
Federico Tonetti, prezes grupy Lafarge jest zadowolony z tego, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o budowie ponad 800 km dróg ekspresowych w technologii betonowej. – Jesteśmy przekonani, że aplikacja dróg betonowych jest bardzo istotną możliwością i szansą, między innymi dla producentów cementu – mówi Federico Tonetti.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.